Dzięki właściwościom ściągającym i związaną z tym poprawą krążenia krwi w mięśniach opaski kompresyjne stały się nieodłącznym atrybutem biegaczy, kolarzy, triathlonistów i wielu innych osób, uprawiających sporty typowo wytrzymałościowe. Zwiększone krążenie krwi w mięśniach to nie jedyny efekt działa opasek. Opaski minimalizują również ilość wstrząsów docierających w głąb struktur mięśniowych, ograniczając liczbę mikrourazów i tym samym skracając czas potrzebny do powysiłkowej regeneracji. A jakie rodzaje opasek kompresyjnych można obecnie znaleźć na rynku, kiedy warto z nich korzystać i komu takie opaski najbardziej się przydadzą?

Rodzaje opasek kompresyjnych

Rozwój nowych technologii materiałowych, przyczynił się do większego zainteresowania producentów odzieży sportowej jej specyficznymi odmianami. Jedną z oryginalnych odmian odzieży sportowej są właśnie opaski kompresyjne, które najczęściej występują w dwóch wersjach, w formie opasek na ręce i opasek na nogi. Oczywiście w obrębie każdej grupy może dochodzić do dalszej kategoryzacji. Wyróżnić możemy opaski kompresyjne na uda i łydki, opaski na całe ręce, na przedramiona lub na ramiona. Pierwsza grupa opasek, czyli opaski na nogi cieszy się zdecydowanie największą popularnością, głównie z uwagi na obciążenia, jakich doświadczają nogi w czasie uprawiania sportów wytrzymałościowych tj. bieganie czy jazda rowerem.

Kiedy sięgnąć po opaskę kompresyjną?

Akcesoria tego typu są dziś powszechnie dostępne i stosunkowo tanie, w związku z czym sięga po nie coraz więcej osób. W praktyce opaski kompresyjne najbardziej przydadzą się tym osobom, które uprawiają sporty szczególnie obciążające, typowo wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe. Skorzystanie z opaski w czasie długiego, wyczerpującego treningu biegowego lub użycie ich podczas zawodów sportowych, pozwala osiągnąć lepsze wyniki czasowe – mięśnie poddane kompresji wolniej się męczą, są lepiej natlenione, a przez to bardziej wydajnie pracują, co w oczywisty sposób przekłada się na osiąganie bardziej satysfakcjonujących wyników sportowych.

Kto powinien/może używać opasek kompresyjnych?

Opaski kompresyjneZ opasek ściągających korzystać może w zasadzie każdy. Niektóre osoby z używania tego typu akcesoriów odniosą jednak większą korzyść niż inne. Opaski kompresyjne to sprzęt dedykowany przede wszystkim miłośnikom sportów wytrzymałościowych, na przykład osobom uprawiającym biegi długodystansowe, kolarzom czy triathlonistom. Po opaski sięgnąć mogą również te osoby, którym dokuczają nawracające urazy mięśniowe oraz Ci, którzy dochodzą do pełni sprawności po przebytym urazie kostno-mięśniowym.