Zaliczane jest do zdrowej żywności, kojarzone z osobami, które s a fit. Błędne jest myślenie, że to warzywo, bo to owoc. Nazywane także gruszką aligatora awokado jest bardzo kaloryczne. Na 100 g przypada 160 kalorii.

Ciekawostka numer 1

W swoim składzie awokado ma foliany. Każda kobieta, która jest avocado-450382_1280w ciąży bądź ją planuje powinna zacząć je spożywać. Bardzo mocno wspomaga proces rozwoju układu cewy nerwowej, mózgu i innych narządów płodu. Badania naukowe potwierdziły, że osoby dbające o dostarczanie swojemu organizmowi kwasu foliowego rzadziej cierpią na choroby serca i zmniejszają ryzyko udaru.

Ciekawostka numer 2

Jest to bogate źródło witamin B, E, K, A, C posiadające właściwości przeciwzapalne. Układ pokarmowy człowieka może prawidłowo działać dzięki zawartemu w nim błonnikowi rozpuszczalnemu i nierozpuszczalnemu.

Ciekawostka numer 3

41 gram tłuszczu- tyle kwasu oleinowego znajduje się w średnim wielkości awokado. Są to dobre tłuszcze, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziała nowotworom prostaty,a u kobiet piersi. Doskonałe źródło kwasów nienasyconych, wspomaga kontrolę nad poziomem cukru i wzmacnia tętnice.

Ciekawostka numer 4

Zatrzymaj młodość z glutationem. W profilaktyce antynowotworowej to przeciwutleniacz odgrywający sporą rolę. Pozwala też dłużej cieszyć się młodością.

Ciekawostka numer 5

Poprzez obecność kwasów, olej z awokado z łatwością przenika w skórę dzięki czemu staje się ona piękniejsza. Ma właściwości, które łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają utratę wody z naskórka a także pobudza syntezę kolagenu! To doskonale rozwiązanie na suche i zniszczone włosy.

Ciekawostka numer 6

Jest podstawowym składnikiem guacamole (pikantna pasta do czipsów z tortilli) i dodatkiem do koktajlu z krewetek, a także sushi.

Ciekawostka numer 7

Nie lubi wysokich temperatur. Przy pieczeniu lub gotowaniu staje się gorzkie.

Ciekawostka numer 8

Starożytni Aztekowie i Inkowie używani go jako magiczny lek na chore zęby.

Ciekawostka numer 9

Obecnie istnieje ponad 20 odmian awokado