Jak donoszą media, nie ma nic bardziej mylnego od stwierdzenia, że czerniak czyli nowotwór skóry, atakuje tylko skórę. Jest on także zagrożeniem dla jamy ustnej, a także oczu, pochwy, przełyku i paznokci. Czerniak jest najczęstszym nowotworem pierwotnym gałki ocznej u osób dorosłych (ok 10 % przypadków).

Czerniak

To nowotwór złośliwy, swoje pochodzenie ma w komórkach barwnikowych, które się mutują. Miejsce na rozwój znalazł sobie w tęczówce, siatkówce, naczyniówce i ciele rzęskowy. Rozwija się długo, nie dając żadnych znaków swojej obecności. Wykrywany najczęściej przez przypadek.

Grupa wysokiego ryzyka

Zmutowane komórki barwnikowe znajdują się zarówno w skórze, jak i gałce ocznej, a dokładniej w tęczówce. Najbardziej narażone są osoby z jasną tęczówką- niebieską, szarą, zieloną. Następnie osoby palące nałogowo papierosy i spędzające mnóstwo czasu na słońcu. W grupie wysokiego ryzyka są osoby, których bliscy chorowali na czerniaka.

Objawy

Ten nowotwór występuje częściej u osób, które mają jasną karnację, co nie znaczy, że nie dotyka on ludzi o urodzie arabskiej. Należy zwrócić uwagę na każdą zmianę występującą na oku, a szczególnie na takie, które rosną i zmieniają kolor. Ból i nacieki zapalne- te objawy występują przy czerniaku gałki ocznej. Oczywiście im szybsze wykrycie, tym większa szansa na wyleczenie i uratowanie oka. Bardzo często chorzy dowiadują się o swojej chorobie podczas wizyty u okulisty, kiedy jego wzrok się znacznie pogorszył, bądź rozmiar znamienia uległ powiększeniu. Naświetlanie, chemioterapia i usunięcie gałki ocznej to ostatnia deska ratunku.

Okulary przeciwsłoneczne

Najlepiej kupować okulary u sunglasses-10339_1280optyka, ponieważ możemy mieć wtedy pewność, co do jakości produktu. Dodatkowo zawsze jest możliwość poproszenia go o sprawdzenie, czy są w nich filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Szkła muszą być dopasowane do twarz, aby światło nie przedostawało się bokiem. Wizyta u okulisty raz w roku jest kluczem do wcześniejszego wykrywania raka gałki ocznej.