Piłkarzyki to bardzo znana i lubiana gra, ale mało kto wie, że może ona być uznawana za sport. Inne jej nazwy to piłka stołowa lub futbol stołowy, chociaż bywa nazywana także trambambulą. Jej wynalazcą jest najprawdopodobniej Lucien Rosengart, Francuz, który jako pierwszy zbudował stół do gry. W piłkarzyki mogą grać dwie lub cztery osoby, podzielone na dwie drużyny. Do gry oczywiście potrzebny jest specjalny stół do piłkarzyków. W ten sposób imitowany jest mecz piłki nożnej.

Stoły mają wymiary 70 x 105 centymetrów, choć zdarzają się także mniejsze. Figurki piłkarzyków kontrolowane są przez użycie tak zwanych grilli, czyli rurek z rączkami, którymi można obracać lub przesuwać je w przód i tył, tak by piłkarz kopnął piłkę. Najczęściej na początku gry z góry rzucana jest piłka, która pada w losowe miejsce – i od tego momentu zaczyna się gra, polegająca na ataku i obronie, wykorzystując pęd i odbicia piłki. piłkarzyki

Najczęściej stoły do piłkarzyków stoją w rożnych miejscach publicznych związanych z rozrywką lub edukacją. Widuje się je w szkołach, świetlicach młodzieżowych, ale także barach – wówczas stoły mają postać automatów, które uruchamiane są dopiero po włożeniu monety. Do pokoi rekreacyjnych wprowadzają je także niektóre firmy, którym zależy na tym, aby ich pracownicy mieli się gdzie rozerwać, a także wzmacniali między sobą więzi i polepszali współpracę grupową.

Piłkarzyki to gra, która nie wymaga wiele miejsca. Stoły do piłkarzyków są bowiem dostępne w różnych rozmiarach, niektóre są na tyle kompaktowe, że można wstawić je do prywatnego domu, a nawet niewielkiego mieszkania w bloku. Co więcej, niektóre ze stołów są składane, co czyni je jeszcze łatwiejszymi do przechowywania. Na rynku jest obecnie bardzo dużo modeli stołów, dostępnych w różnych cenach, a tym samym – na każdą kieszeń. Można je wybierać pod kątem odpowiedniego dla danego miejsca rozmiaru, a także designu – nie ma problemu ze znalezieniem stołu, który będzie pasował do wnętrz w stylu sportowym, jak i bardziej eleganckim.