Akupresura (masaż punktowy) polega na udrażnianiu przewodów energetycznych przez wykorzystywanie rozmaitych metod ucisku na punkty w celu otrzymania rezultatu profilaktycznego bądź leczniczego. Taki właśnie masaż robi się stosując do tego specjalistyczny punktowy przyrząd do masażu. Punktor zapewnia zrobienie masażu i akupresury przez delikatny nacisk odpowiednich punktów (merdianów).

Akupresura w praktyce

Podstawą chińskiej medycyny niekonwencjonalnej jest przeświadczenie, iż zdrowie znaczy stabilność dwóch sił w organizmie: żeńskiego Yin oraz męskiego Yang. Owe dwie grupy składają się na siłę Qi, krążącą po całym systemie dzięki sieci przewodów energetycznych nazywanych meridianami. Każdy spośród nich bierze własną nazwę od narządu, z jakim jest związany, np. meridian płuc, meridian wątroby. Uciskanie tychże miejsc pozwoli na otwarcie przechodzącej poprzez nie energii. Wszyscy wiedzą, iż w akupunkturze istotne są charakterystyczne miejsca na ciele, nazywane punktami akupunkturowymi, w jakie wbijane są igły. Identycznie jest w wypadku akupresury. Istotne jest jednak, aby wybrać odpowiedni punktowy przyrząd do masażu, ponieważ on zapewni nam prawidłowe jego wykonanie.

Akupresura - czy to działa?

Nie ma odpowiednich naukowych przykładów na efektywność akupresury. Technologia owa niejednokrotnie jest kojarzona z masażem chińskim - może to oddziaływać na generalne zrelaksowanie oraz większy komfort po zabiegu. Poszczególni twierdzą, iż akupresura powoduje efekt placebo - sama świadomość czynności powoduje, że czujemy się lepiej. Badania dowiodły, iż podczas zabiegów akupresury oraz masażu wydzielamy endorfiny trochę kojące ból i ból psychiczny.

Jak odnaleźć punkty spustowe na ramionach, nogach również plecach

Czym jest masaż punktowy?Dokładnie wyczuj palcami własne mięśnie. Przekonasz się, iż poniektóre miejsca są szczególnie podatne na nacisk aniżeli pozostałe. Niejednokrotnie możesz odczuć punkty spustowe pod palcami - są jak małe węzełki. Zacznij masaż punktowy stopniowo podnosząc nacisk oraz naciskając czubkiem przyrządu na punkt spustowy poprzez blisko 30 sekund. Po krótkiej przerwie powtórz tenże ruch. punktowy przyrząd do masażu jest dobrym urządzeniem do wytwarzania mięśniowo-powięziowego

Punkty akupresurowe zazwyczaj kojarzone są ze stopami i rękami, należałoby natomiast wiedzieć, iż umieszczone są na całym ciele. W wypadku danych mięśni, na przykład mięśni grzbietu, punkty akupresurowe są niejednokrotnie odpowiednikiem tak nazywanych punktów spustowych, więc miejsc, w których napięcie spoczynkowe jest zwłaszcza silne.