Okresowa wymiana pasów biegowych w bieżniach elektrycznych to stały wydatek, o jakim musimy pamiętać inwestując w ten rodzaj sprzętu treningowego. Każdy, nawet najlepszy pas do bieżni, pod wpływem siły tarcia z czasem ulega zużyciu. Jeśli pamiętamy o regularnym smarowaniu urządzenia oraz kontrolowaniu stanu napięcia czy wypośrodkowania pasa, jego zużycie może być nieco wolniejsze, co jednak nie uchroni nas przed koniecznością jego okresowej wymiany. Przyjmuje się, że w bieżniach przeznaczonych do pracy ciągłej, pasy biegowe powinien być wymieniane przynajmniej raz na kwartał. W urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego, pas do bieżni może być wymieniany rzadziej. Jeśli jednak biegamy codziennie przez co najmniej 1h, to pas będzie zużywał się równie szybko i również powinniśmy wymieniać go co trzy miesiące.

Zakup oryginalnego pasa do bieżni

pasy do bieżni

Kupując nowy sprzęt treningowy warto od razu zainteresować się dostępnością pasów biegowych na wymianę. Jeśli firma, w której kupujemy bieżnię, nie sprzedaje pasów i nie potrafi wskazać podmiotu, w którym takie pasy moglibyśmy dokupić, nie warto kupować takiego sprzętu. Oczywiście można znaleźć uniwersalne pasy do bieżni w określonym wymiarze, ale zdecydowanie lepiej korzystać z pasów idealnie dopasowanych do konkretnego modelu urządzenia. Na rynku bez problemu znajdziemy wielu producentów bieżni treningowych, którzy w swojej ofercie mają szeroki wybór markowych pasów do bieżni. Nie ma zatem sensu inwestowania w sprzęt nieznany, do którego dokupienie akcesoriów może być nie lada problemem. Nowy pas do bieżni zwykle dostaniemy w firmie, w której kupiliśmy bieżnię, ewentualnie w firmie zajmującej się sprzedażą akcesoriów do bieżni wielu różnych marek. Tego typu sprzętu można szukać także w serwisach specjalizujących się w naprawie i konserwacji profesjonalnych urządzeń treningowych. Współcześnie nowe pasy do bieżni bez problemu zamówimy przez Internet. Wystarczy znaleźć model pasujący do urządzenia konkretnej marki i typu.

Wymiana pasa do bieżni

Cześć firm zajmujących się dystrybucją bieżni treningowych zajmuje się również sprzedażą akcesoriów do bieżni tj. jak pasy biegowe oraz serwisowaniem tego typu sprzętu. Jeśli nie mamy czasu i umiejętności pozwalających na samodzielny montaż nowego pasa, wykonanie takiej usługi możemy zlecić właśnie tego typu firmie. To wygodna opcja zwłaszcza dla większych podmiotów, które dysponują kilkunastoma bieżniami. Samodzielna wymiana pasów, regulacja ich ustawienia i napięcia może być wyjątkowo czasochłonna.