Wybranie roweru dla dziecka na pozór jest prostym zadaniem, jednak jeżeli chce się zrobić to poprawnie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzieci różnią się od siebie umiejętnościami fizycznymi, zdolnościami i wzrostem, dlatego bardzo ważne jest podczas wybierania roweru zastanowić się nad tym, czego dziecko potrzebuje.

Możliwości fizyczne i wzrost są podstawowymi kryteriami wyboru. W pewnym stopniu połączone jest to z wiekiem dziecka ale należy pamiętać o tym, że mogą pojawić się drobne różnice, gdyż jedne dzieci są wyższe, drugie niższe.

Bardzo istotna jest wysokość kroku, szczególnie przy rowerkach biegowych i dla dzieci najmniejszych.

4958612436_dabe90a746

Jeszcze paręnaście lat temu najlepszą techniką nauki jazdy na rowerze było włożenie kija od szczotki w ramę roweru. Dzięki temu rodzic mógł chronić dziecko przed bolesnym upadkiem. Najczęściej rowery były niedostosowane do możliwości dziecka. Były za ciężkie i maluch się wywracał.

W dzisiejszych czasach bez problemu można dobrać nie tylko rozmiar ale też kolor roweru. Najważniejsza zasada brzmi „nie szniechęcać”. Maluchy bardzo łatwo się zniechęcają, jak im coś za długo nie wychodzi. Tracą zainteresowanie czynnościami, które nie sprawiają im żadnej przyjemności. Pierwszy ruch rodzica jest bardzo często niezwykle kluczową sprawą.

Rower biegowy

Pozbawiony jest on pedałów, przerzutek i całej reszty układu napędowego. Jego zadaniem jest przyzwyczajenie dziecka do jazdy i utrzymywania równowagi. Boczne kółka są zbędne, ponieważ z łatwością może odbijać się od ziemi nogami. Przeznaczony dla dzieci od 2-4 lat.

Rower 16” i 20'

Gdy dziecko urośnie na ok 1 metr można zacząć myśleć o kupnie prawdziwego roweru. Różni się on od roweru biegowego tym, że posiada pedały, hamulce i boczne kółka.

Rower 24”

Tradycyjnie daje się go dziecku na komunię, jest tylko o rozmiar mniejszy od tego „dorosłego”, dlatego dziecko pomimo mieć odpowiedni wzrost. Optymalna wysokość to 120 cm

Dodatkowym zachęceniem dziecka może być jego samodzielny wybór koloru ramy i ozdowy np. na koła.