Jeśli uważasz się za prawdziwego smakosza piwa i chciałbyś dowiedzieć się, jak zacząć przygodę z domowym piwem, czyli nauczyć się sztuki jego warzenia w domu, do wyboru masz dwie drogi. Pierwsza droga to pójście na skróty i skorzystanie z gotowych brewkitów, czyli specjalnych mieszanek chmielonego ekstraktu słodowego. Druga droga to samodzielne dobranie surowców i przygotowanie mieszanki o odpowiedniej proporcji dla uzyskania trunku o indywidualnych walorach smakowych. Niezależnie od tego, jaką z dróg wybierzesz, na wstępie potrzebował będziesz zestawu podstawowego sprzętu do przygotowania piwa i butelek do jego przechowywania. W końcu nikt nie będzie w stanie na raz wypić kilkudziesięciu litrów piwa, a bez właściwego przechowywania piwo nie będzie nadawało się do spożycia. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na http://www.winodomowe.pl/Piwo-domowe-jak-zaczac-news-pol-1473226664.html
Dla tych, którzy zastanawiają się jak zacząć przygodę z domowym piwem podpowiadamy. Pierwsze co trzeba zrobić, to kupić duży garnek (co najmniej 15-20l), pojemnik fermentacyjny, który ma zwykle formę dużej, plastikowej beczki lub wiadra z wiekiem, termometr do kontrolowania temperatury zacieru, rurkę do rozlewania piwa do butelek, a także butelki i kapslownicę do ich zamykania. Drugi krok to wybór metody warzenia piwa. Jeśli decydujemy się na brewkit, kierujemy się instrukcją opisaną na opakowaniu konkretnego produktu. Realizując kolejne kroki możemy być pewni uzyskania trunku o określonych, dość wysokich parametrach smakowych i jakościowych. Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie składników, prócz dobrej gatunkowo wody potrzebny będzie nam także słód, chmiel i drożdże piwowarskie (gdy kupujemy gotowy brewkit zwykle otrzymamy także torebkę z drożdżami odpowiednimi dla konkretnego typu piwa).
Jeśli skompletowałeś już podstawowy sprzęt, najlepiej zacząć właśnie od jednego z wielu dostępnych na rynku brewkitów. Dzięki temu zobaczysz, jak może smakować piwo domowej produkcji i czy samodzielne przygotowanie piwa jest zajęciem, które może Ci się spodobać. Gdy złapiesz bakcyla, z pewnością zaczniesz eksperymentować, przygotowując samodzielne mieszanki na bazie własnoręcznie dobranych składników tj. słód, chmiel, drożdże i woda.