Klasyk zawsze w modzie, czyli wrotki dobre dla każdego

Wrotkarstwo to dyscyplina sportowa, którą mogą uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Moda na wrotki liczy kilkadziesiąt lat i co roku przybywa jej coraz więcej fanów.

Bezpieczeństwo

Jest podstawą wszystkich sportów i każdej aktywności fizycznej. Jazda na wrotkach, to sport wymagający odpowiednich zabezpieczeń, w celu zminimalizowania lub całkowitego uniknięcia urazu. Do podstawowych akcesoriów, gwarantujących bezpieczeństwo jazdy na wrotkach, należy bez wątpienia kask. Jest to sprzęt, który może uchronić naszą głowę przed bardzo niebezpiecznymi uszkodzeniami, spowodowanymi przewróceniem się lub wrotki dla dziecizderzeniem z inną osobą. Kolejnymi, bardzo ważnymi akcesoriami gwarantującymi bezpieczną jazdę, są ochraniacze. Przed rozpoczęciem przygody z wrotkarstwem, warto zaopatrzyć się w taki komplet, który zapewni ochronę naszych kolan, nadgarstków i łokci, czyli tych części ciała, które są najbardziej narażone na otarcia i stłuczenia. Aby uprawianie wrotkarstwa było przyjemne i przynosiło zamierzony efekt, należy także pamiętać o doborze odpowiednich wrotek. Wrotki dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych, przede wszystkim wielkością, dopasowaniem do niewielkich rozmiarów stopy, designem oraz większą ilością zabezpieczeń. Wśród wrotek dla dorosłych, znajdziemy takie, które przeznaczone są do nauki wrotkarstwa, jak i dla zaawansowanych sportowców, którzy uprawiają zdecydowanie bardziej agresywną jazdę.

Rodzaje wrotkarstwa

Wrotkarstwo możemy podzielić na dwa główne typy: ten, do którego używamy wrotek do jazdy rekreacyjnej oraz wrotkarstwo skupiające się na bardziej ekstremalnych dyscyplinach, np. jazda agresywna, freestyle slalom, urban skating czy szybka jazda typu fitness. Do każdej z tych dyscyplin, należy wybrać odpowiedni strój i rodzaj wrotek. Wrotki dla dzieci, nadają się zdecydowanie bardziej do jazdy rekreacyjnej, są dobrze dopasowane do kostki i posiadają dwa kółka z przodu buta i dwa z tyłu. Mają typowy, klasyczny wygląd, nawiązujący do pierwszych wrotek zaprojektowanych już w XIX wieku. Wrotki do wrotkarstwa artystycznego, są zdecydowanie wyższe od tradycyjnych, zapewniając większą stabilność podczas akrobacji. Wrotki do szybkiej jazdy, mają odsłoniętą kostkę, aby zwiększyć prędkość podczas jazdy i bardzo często wymienione kółka na mniejsze.

Zabawa dla całej rodziny

Jedną z aktywności fizycznych, które można wykonywać wspólnie, z całą rodziną, jest wrotkarstwo. Wrotki dla dzieci, to nie tylko zabawa, ale również nauka utrzymywania równowagi, zachęcanie do zdrowej rywalizacji oraz pokonywania własnych słabości. Dla dorosłych, wrotki to przede wszystkim polepszenie swojej kondycji, wyrzeźbienie atrakcyjnej sylwetki i spalanie dużej ilości kalorii. Wrotki dla dzieci, to wspaniała alternatywa do tradycyjnych prezentów-zabawek. Warto dawać zdrowy przykład maluchom, zachęcając ich do uprawiania sportu, poprzez aktywne uczestnictwo w wielu dyscyplinach sportowych.