Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, warto byś zapoznał się z podstawowymi kategoriami nie tylko sprzętu wędkarskiego, ale także odzieży wędkarskiej. Tego typu rzeczy zagwarantują Ci maksimum wygody podczas pobytu nad wodą, a w wielu przypadkach pozwolą cieszyć się pełnią przyjemności, jaką niosą ze sobą unikalne techniki wędkarskie tj. wędkarstwo pod lodowe czy muchowe.

Podstawowe kategorie odzieży wędkarskiej to oczywiście bielizna, koszulki typu t-shirt i polo, bluzy i polary, kamizelki wędkarskie, kurtki, spodnie, a także wodery i spodniobuty. Oczywiście profesjonalna odzież wędkarska to także praktyczne, niezwykle przydatne dodatki tj. czapki wędkarskie, zwłaszcza czapeczki z daszkiem, okulary polaryzacyjne, które zwiększają komfort wędkowania w pełnym słońcu, rękawice bez palców, a także pełne kombinezony i komplety przeciwdeszczowe. odzież wędkarska

Wiele osób do kategorii odzież wędkarska dopisuje również kategorię obuwia. W praktyce jednak profesjonalne i tworzone specjalnie z myślą o potrzebach wędkarzy są jedynie wspomniane wcześniej wodery oraz spodniobuty. Takie obuwie pozwala wędkować bezpośrednio z nurtu rzeki, nierzadko stojąc po pas w wodzie. Jeśli zamierzasz wędkować z brzegu, z pontonu lub łodzi, wystarczy zaopatrzyć się jakiekolwiek wygodne buty, które mają dobrą wentylacje i nie są podatne na nasiąkanie wodą. Dobrym przykładem takiego obuwia może być obuwie trekkingowe.

Zasadniczo odzież wędkarską możemy podzielić na dwie grupy produktów. Pierwszą z nich będzie odzież wędkarska na lato, drugą będzie pozostała odzież stworzona z myślą o chłodniejszych dniach roku. Wędkarska odzież typowo letnia to przede wszystkim wytrzymałe, ale stosunkowo luźne spodnie z długimi lub krótkimi nogawkami – można wybrać wersję z odpinanymi nogawkami, przewiewne t-shirty lub polówki, czapeczki z daszkiem, ewentualnie kamizelki wędkarskie z dziesiątkami poręcznych kieszonek, w których można ukryć podstawowe przybory do wędkowania. Odzież wędkarska, która sprawdzi się wczesną wiosną, jesienią lub zimą to przede wszystkim ciepłe bluzy i polary, które zapewnią dobrą izolację termiczną, kurtki, które osłonią wędkarza przed porywami zimnego wiatru lub opadami deszczu, a także czapki i rękawiczki – najlepiej takie z odpinanymi palcami, co zapewnia większą swobodę podczas operowania kołowrotkiem, przy zakładaniu przynęty lub podczas zdejmowania ryby z haczyka. Do wędkowania zimą przyda się także dobrej jakości, bielizna, w tym ciepłe i wygodne kalesony czy grube wędkarskie skarpety.