Kosmetyki organiczne czasami bywają nazywane zamiennie kosmetykami naturalnymi. Oba typy produktów mają wiele wspólnego, jednak różnią się nieco między sobą, stąd też posiadają odmienne nazewnictwo. To, co je łączy to przede wszystkim naturalne składniki, z których są wytwarzane. Warto przyjrzeć się im z bliska, ponieważ kosmetyki organiczne są świetna alternatywą dla produktów, które możemy znaleźć normalnie w każdym supermarkecie.

Preparaty organiczne i naturalne wyróżniają się na tle innych dużą zawartością naturalnych składników. Zawierają składniki aktywne pochodzenia roślinnego (np. wyciągi z ziół), torf, masło z nasion i roślin oleistych, a nawet torf, czy sól morską.

 

 

essential care

Bazą zazwyczaj jest woda źródlana, mineralna lub oleje roślinne wysokiej jakości. Wśród najpopularniejszych producentów tego typu kosmetyków w ścisłej czołówce znajdują się marki Essential Care oraz Herbalife. Istnieje także wiele manufaktur, które są rodzinnym biznesem na mniejszym, lokalnym rynku.

Składniki naturalne są dość łatwo dostępne. Duża ilość składników oznacza z kolei ogromną gamę możliwości w tworzeniu kompozycji. W takich preparatach nie ma sztucznych zapachów, a tylko naturalne substancje zapachowe. Essential Care dodaje do swoich kosmetyków olejki eteryczne, które mają dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. Preparaty mają z reguły krótszy czas przydatności, dlatego że nie posiadają chemicznych konserwantów, których dodawanie jest dzisiaj zupełną normą. Jednak nawet naturalne kosmetyki nie mogą obyć się bez konserwantów- tych zgodnych z naturą, oczywiście. Essentiale Care prowadzi badania, dzięki którym w ich preparatach nie znajdziemy chemii, a np. witaminy o właściwościach konserwujących. Zerowa ilość parabenów, silikonu, czy substancji ropopochodnych wpływa pozytywnie na skórę alergiczną, dlatego kosmetyki organiczne są szczególnie polecane osobom cierpiącym na alergie skórne wynikające z kontaktu ze zwykłymi produktami.

Duże znaczenie ma także opakowanie. Jeśli produkty mają być EKO, muszą także mieć odpowiednie pojemniki. Część z nich jest pakowana w szklane słoiczki. Szkło nadaje się świetnie do recyklingu, ale ma niestety kilka wad- jest ciężkie, a także pęka pod wpływem niskiej temperatury. Plusem jest to, ze nie wchodzi w reakcje ze składnikami kosmetyków. Niektórzy producenci, jak Essential Care, czy Make Me Bio wykorzystują tworzywa sztuczne, które ulegają naturalnej biodegradacji. Jako opakowania zewnętrzne zazwyczaj wykorzystuje się karton, który jest wytwarzany z makulatury.

Wśród kosmetyków naturalnych znajdziemy preparaty przeznaczone do:

  • pielęgnacji: kremy, balsamy, toniki, mleczka,
  • mycia: żele, mleczka, szampony,
  • do makijażu (czyli kosmetyki kolorowe, np. oparte na składnikach mineralnych).

Znane są także farby do włosów oparte na składnikach roślinnych. Najpopularniejsze są tzw. henny, które potrafią nadać włosom różne kolory. Przeznaczone są jednak tylko do włosów, które nie były wcześniej farbowane chemicznymi produktami, zwłaszcza tymi, które posiadały w swoim składzie amoniak.