Aktywni właściciele psów często stoją przed dylematem – poświęcić czas  pupilowi, czy jednak wykonać swój trening. Wielu z nich to zapaleni rowerzyści, którzy nie wiedzą, że mogą połączyć obie swoje pasje. Istotne jest jednak przestrzeganie pewnych reguł, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno zwierzęciu jak i jego właścicielowi.

Na rowerowe przejażdżki można zabierać duże i wytrzymałe psy (głównie myśliwskie, które mają naturalną potrzebę wybiegania) lub te zupełnie małe. W przypadku tych drugich wystarczy dodatkowy koszyk z osłoną i zabawki dla psa, aby zwierzę mogło zająć się sobą w czasie jazdy.

Duże psy mogą spokojnie biec obok roweru, pod warunkiem, że dobrze ocenimy kondycję podopiecznego. Bieganie przy rowerze jest męczące, dlatego taki sport odpada w przypadku psów w podeszłym wieku lub chorych. Pies musi się też nauczyć biegania przy rowerze. Dobrym wstępem jest wcześniejsza nauka chodzenia przy nodze na luźnej smyczy. Pierwsze treningi warto wykonywać z dala od miejskiego zgiełku, aby pies mógł się skoncentrować na zadaniu. Podczas właściwej jazdy pies powinien być zapięty na szelkach, a nie za pomocą obroży. Niedopuszczalne są kolczatki lub inne obroże zaciskowe (jest to związane z bezpieczeństwem pupila). Koniecznie musimy także pamiętać o robieniu przerw w trasie. W czasie postoju przydadzą się gryzaki, zabawki dla psa, woda i drobne przekąski. Chwila na regenerację jest niezwykle ważna dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Przydatnym gadżetem jest smycz z wysięgnikiem. To specjalną uprząż, dzięki której pies zachowuje odpowiedni dystans. Smycz zapobiegnie również przypadkowemu najechaniu na zwierzę podczas skrętu. Pamiętajmy też o tym, że nasz podopieczny ma ograniczone możliwości, dlatego nie możemy przesadzać ani z odległością, ani z szybkością jazdy. Przed planowaną podróżą pies koniecznie musi wykonać spacer, na którym będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologicznie. Nie powinien także biegać  tuż po posiłku. Odpowiednio przygotowany zwierzak będzie najlepszym przyjacielem sportowca także podczas treningów.