Chusty animacyjne - cechy charakterystyczne, opis i wykorzystanie

Zabawy integracyjne dzieci to bardzo ważny element rozwoju każdego młodego człowieka. Odpowiedni dobór narzędzi oraz metod działania znacząco wpływa na sukces i widoczne w późniejszym czasie efekty. Jednocześnie dziecko w trakcie zabawy nabywa wiele umiejętności, doświadczenia i nawyków. Jak kształtować rozwój psycho-somatyczny dziecka? Jakie działania usprawnia motorykę i procesy myślowe?

Kształtowanie rozwoju młodego człowieka.

chusty animacyjne

Kształtowanie cech charakteru, emocji, motoryki oraz wszelkich umiejętności to proces długotrwały i wymagający poświęcenia czasu i cierpliwości. Jednak istnieje wiele sposobów i technik wspomagających rozwój, a także narzędzi przydatnych w całym procesie. Jednym z nich jest wykorzystanie chust animacyjnych.

Czym są chusty animacyjne? Jakie posiadają cechy charakterystyczne?

Chusty animacyjne

 to spore,okrągłe kawałki materiału, wyglądem przypominające spadochron. Produkt ten podzielony jest na wiele kolorowych pól, jak również posiada uchwyty umieszczone na jego obrzeżach.  Chusta posiada otwór umieszczony w samym centrum przyboru, a materiał jest lekki i wytrzymały. Narzędzie to powinno znajdować się w każdym przedszkolu, szkole czy sali zabaw, jak również w domach i ogródkach, w których wychowują się dzieci.

Ciekawe zabawy z wykorzystaniem chusty.

Ćwiczenia z wykorzystaniem chusty animacyjnej odziaływują na wiele aspektów, jak również znacząco wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Zabawy integracyjne ułatwiają zapamiętywanie imion, kolorów, nazw, jak również ułatwiają wspólne poznawanie się. Odpowiednio przeprowadzone zajęcia integrują cała grupę, a urozmaicone zabawy ćwiczą refleks, skupienie, koncentrację czy spostrzegawczość. Chusty animacyjne i zabawy z nimi kształtują również zwinność, sprawność, siłę mięśniową oraz motorykę małą i dużą. Do najbardziej popularnych ćwiczeń z wykorzystaniem tego rodzaju chusty można zaliczyć:

  • karuzela z chusty,
  • gra w bilarda z wykorzystaniem chusty animacyjnej,
  • losowanie kolorów,
  • zabawa "Zajmij miejsce na kolorze",
  • wyścigi wokół chusty,
  • piłka nożna z wykorzystaniem chusty,
  • zabawa "Fala meksykańska".

W zależności od wymiarów i rozmieszczenia kolorów chusty, możliwe jest odpowiednie dobranie zadania oraz osób uczestniczących w zabawie. Narzędzie to można wykorzystać zarówno u najmłodszych milusińskich, jak i starszych dzieci. Chusty animacyjne wykorzystywane są w sali oraz na świeżym powietrzu, ciekawie i unikalnie urozmaicając zabawę połączona z nauka.