Coraz częściej czujesz zmęczenie, bóle głowy i senność? To znak, aby oczyścić organizm z toksyn. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na detoks jest dieta sokowa, która wcale nie musi trwać zbyt długo. Często wystarczy jeden dzień, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Sprawdź, jakie są główne założenia jednodniowej diety sokowej.

Jednodniowy detoks - dla kogo?

dieta sokowa jednodniowa

Dieta sokowa jednodniowa to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które wciąż odczuwają zmęczenie, stres i znużenie. Picie alkoholu, palenie papierosów, życie w pośpiechu, tłuste i przetworzone jedzenie, ograniczona aktywność fizyczna - te i podobne czynniki często sprawiają, że nie czujemy się najlepiej. Kiedy pojawia się znaczące pogorszenie samopoczucia, problemy z układem trawiennym, wyraźny spadek energii czy osłabiona odporność, warto zdecydować się na detoks organizmu. Jednodniowa dieta nie wymaga wielu wyrzeczeń i można łatwo ją zaplanować, np. na dzień wolny od pracy.

Jak wygląda dieta sokowa?

Głównym założeniem detoksu sokowego jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Kuracja polega na piciu świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw. Część osób dopuszcza również jedzenie bulionów warzywnych i lekkich zup. Dieta sokowa jednodniowa wymaga rezygnacji ze wszystkich używek, a więc papierosów i alkoholu, należy także unikać cukru oraz mocnych naparów z czarnej herbaty. Jednocześnie trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu, dlatego wskazane jest picie dużej ilości wody mineralnej.

Z czego można przygotowywać soki?

Do przygotowywania soków oczyszczających organizm można wykorzystywać tak naprawdę dowolne warzywa i owoce. Jednak zaleca się, aby używać jak najwięcej rukoli, szpinaku, kapusty i innych, zielonych warzyw liściastych. Są one źródłem błonnika, chlorofilu, a także przeciwutleniaczy. Do soków można dodawać np. imbir, który działa antybakteryjnie.

Czy warto zdecydować się na jednodniowy detoks?

Dieta sokowa jednodniowa nie jest skomplikowana. To, co jest nam potrzebne, to przede wszystkim motywacja, pozytywne nastawienie, blender, sokowirówka lub wyciskarka i zapas warzyw oraz owoców. Ponieważ detoks trwa jeden dzień, nie musimy poświęcać dużo czasu na ustalanie nowego menu. Po kuracji można poczuć się znacznie lepiej, gdyż po oczyszczeniu organizmu wyraźnie poprawia się samopoczucie, wraca również energia do działania. Z diety lepiej zrezygnować w czasie przeziębienia czy innych infekcji. Po jej zakończeniu początkowo lepiej unikać jedzenia tłustych, słonych i smażonych produktów spożywczych, ponieważ mogą podrażnić żołądek.