Bieganie to jedna z ulubionych aktywności społeczeństwa. Odpowiednio dostosowany trening umożliwia sportowcom budowanie sylwetki, kształtowanie wydolności, jak również pozwala odstresować się czy odpocząć psychicznie. Jest to sport, który uprawiać może niemalże każdy, a różne jego formy wymagają od ćwiczących odmiennego przygotowania. Najważniejszym aspektem dotyczącym wyposażenia biegacza jest strój i akcesoria dodatkowe. Jak dobrać strój i inne produkty do aktywności? Czym charakteryzują się biegi górskie? Jak wybrać odpowiednie obuwie?

Przygotowanie do biegania.

Bieganie to sport, który nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Jogging czy hobbystyczny trucht są aktywnościami, do których wystarczy dobrać wygodny strój, sportowe buty, o wygodnej konstrukcji i miękkiej, amortyzującej podeszwie, bidon bądź butelkę wody i dobre chęci.

Uprawianie sportu na wyższym poziomie przynosi dodatkowe potrzeby, a akcesoria kompletowane są według uprawianej konkurencji.

Czym są biegi górskie? Jak dobrać sprzęt do wypraw na wysokości? Czym powinny charakteryzować się buty do biegania po górach?

Biegi górskie - specyfika sportu.

Czym charakteryzują się buty do biegania po górach? Rodzaje specjalistycznego obuwia.Biegi po górach to aktywność dla wytrwałych, odważnych i bardziej zaawansowanych sportowców. Głównym wariantem uprawiania tego rodzaju biegów jest odpowiednie przygotowanie wytrzymałościowe i wydolnościowe. Oprócz predyspozycji ważnym jest również stosowanie odpowiednich akcesoriów takich jak: buty, odzież, gadżety elektroniczne np. zegarek do biegania.

 

Dobór odpowiedniego obuwia.

Buty do biegania po górach to bardzo ważny element przygotowania. W zależności od konkurencji wyróżnia się kilka rodzajów obuwia. Są nimi:

  • buty na teren trawiasty i leśny - wykorzystywane w niskich górach, gdzie przeważa miękka nawierzchnia - obuwie to charakteryzuje się agresywną, posiada rzadko rozmieszczone wypustki, są łatwe w czyszczeniu i zapewniają niezwykły komfort podczas poruszania się w zróżnicowanym terenie. 
  • obuwie trailowe - sprzęt przeznaczony do sportów wyczynowych. Buty o stabilnej konstrukcji, posiadające gęsto osadzone wypustki i wyraźny bieżnik. Specjalnie dostosowana guma umożliwia łatwą przyczepność do skał. Buty powinny być ciepłe, wygodne. Warto zwrócić również uwagę na wnętrze produktu, które powinno ograniczać ruchomość nogi w bucie.
  • buty uniwersalne - przeznaczone na powierzchnie mieszane. Przeznaczone do wykorzystania podczas długich wycieczek górskich, ultramaratonów, gdzie występuje zróżnicowana nawierzchnia.

Buty do biegania po górach posiadają kilka dodatkowych parametrów, które ułatwią podjęcie wyboru podczas zakupu. Wśród najważniejszych wartości znajdują się: wysokość pomiędzy piętą a palcami tzw. drop, rozmiar obuwia, wentylacja, paro przepuszczalność, dodatkowe zabezpieczenie palców, rodzaj sznurowania, itp.