Dlaczego warto kontrolować wartość ciśnienia krwi?

Nadciśnienie tętnicze to podstępne schorzenie, które odpowiada za znaczną część zwałów serca i udarów mózgu, tym samym przyczyniając się do przedwczesnej śmierci tysięcy osób na całym świecie, również w Polsce. Niestety w początkowej fazie wzrost ciśnienia krwi nie daje żadnych wyraźnych objawów. Organizm zwykle adaptuje się do systematycznie wzrastającego ciśnienia tętniczego i człowiek przestaje zwracać uwagę na niepokojące symptomy tj. bóle głowy, szumy w uszach czy mroczki przed oczami. Dlatego tak ważne jest samodzielne kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego już od około trzydziestego roku życia. Aparaty do mierzenia ciśnienia tj. ciśnieniomierz Orion są niezwykle precyzyjne w pomiarach, proste w obsłudze, tanie i niezawodne w działaniu. Warto zaopatrzyć się w taki aparat zaraz po przekroczeniu 30-tki i od czasu do czasu zmierzyć sobie ciśnienie krwi. Aparaty do mierzenia ciśnienia Orion są dostępne w I-Aptece pod adresem http://www.i-apteka.pl/product-pol-40883-OMRON-M2-Basic-Cisnieniomierz-1szt.html

Przyczyny wzrostu ciśnienia krwi

ciśnieniomierz omron

Zdecydowana większość osób chorujących na nadciśnienie tętnicze cierpi na tzw. nadciśnienie pierwotne, które pojawia się samoistnie. Skłonność do nadciśnienia możemy odziedziczyć po swoich bezpośrednich przodkach, możemy także samodzielnie przyczynić się do wzrostu ciśnienia prowadząc niehigieniczny tryb życia. Brak ruchu, zła dieta, przepracowanie, stres i używki to główne z przyczyn nadciśnienia tętniczego u większości osób ze skłonnością do podwyższonego ciśnienia krwi. Jeśli mamy świadomość, że prowadzony przez nas tryb życia może prowadzić do nadciśnienia, warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz, na przykład we wspomniany już wcześniej ciśnieniomierz Orion i od czasu do czasu sprawdzić swoje ciśnienie.

Co robić, gdy cierpimy na nadciśnienie?

Zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze można i trzeba leczyć. Terapię warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia do codziennego harmonogramu zająć przynajmniej 1h ćwiczeń fizycznych. Oczywiście prócz tego stosuje się także leki. By terapia była skuteczna, zwłaszcza w momencie wprowadzania nowych leków na nadciśnienie, konieczne stają się systematyczne mierzenie ciśnienia. Wystarczy kupić dobrej jakości ciśnieniomierz tj. wspomniany już wielokrotnie ciśnieniomierz Orion lub inny sprzęt dobrej marki i codziennie przez okres kilu dni mierzyć ciśnienie krwi, zapisując na kartce wyniki pomiarów.