Uprawianie sportu może przynosić tyle samo radości i satysfakcji, co bólu i rozgoryczenia. Wszystko z uwagi na liczne kontuzje i urazy, towarzyszące wielu aktywnościom fizycznym. Ratunkiem w tej sytuacji okazuje się fizykoterapia. Niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla sportowców, dziś przeznaczona dla ogółu. To swego rodzaju dział fizjoterapii, zajmujący się zwalczaniem bólu poprzez odpowiednią stymulację bodźcami pochodzącymi z natury. Mowa w tym przypadku o takich sygnałach, jak światło, fale magnetyczne, prąd elektryczny, temperatura czy ultradźwięki. Ich stymulacja sprawia, że w naszym organizmie budzą się procesy biologiczne ułatwiające szybszą regenerację. Fizykoterapia w sporcie używana jest do leczenia stanów zapalnych, a także do usprawniania pracy narządów wewnętrznych.

Fizykoterapia jest coraz szerzej stosowana w branży sportowej. Duży udział w tym zakresie odgrywa szybkość przeprowadzanych zabiegów, brak działań niepożądanych, a także przeciwwskazań dotyczących wieku pacjenta. Wykorzystuje takie zabiegi, jak elektroterapię, diatermię, fale uderzeniowe, magnetoterapię, ultradźwięki, laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, hydroterapię, krioterapię czy masaż limfatyczny. Fizykoterapia w Bielsku-Białej – sprawdzone miejsce, które przywróci zdrowie i kondycję fizyczną. Propozycje sprawdzisz na http://medicon.slask.pl/webpage/rehabilitacja-i-fizykoterapia.html.

Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na unikanie urazów jest stosowne rozgrzanie ciała. Odpowiednio ukrwione tkanki sprawiają, że ciało jest bardziej gibkie i sprężyste. Jednak rozgrzewka to nie jedyny element treningu, o którym należy pamiętać podczas wykonywania ćwiczeń. Tak, jak ważne jest właściwie przygotowanie ciało do aktywności, tak nie mniej istotnym elementem jest odpowiednie rozciągnięcie go tuż po jego zakończeniu. Stretching, bo o nim mowa, chroni przed nocnymi skurczami mięśni czy zakwasami. Jeśli jednak dojdzie już do kontuzji, należy nie bagatelizować dolegliwości bólowych, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty po poradę.