Dla wielu osób ciekawą alternatywą dla klasycznych metod leczenia czy profilaktyki z wykorzystaniem farmakologii opartej na chemii są rozmaite preparaty naturalne. Odkąd w sklepach, aptekach czy punktach zielarskich dostępny jest m.in. ostropest plamisty mielony, jego popularność znacznie wzrosła. Nie zawsze jednak stosowanie ziół jest tak oczywiste, jak tego chcielibyśmy – warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, jak działa ostropest plamisty mielony, aby stosować go w odpowiednich dawkach oraz nie przesadzić z jego ilością. Dodatkowo, istotne jest również zadbanie o właściwą formę podawania tego rodzaju ziół, bo tylko to może sprawić, że będziemy mogli odczuwać pozytywne skutki i działanie rośliny bez pojawiania się nieprzyjemnych efektów ubocznych czy rezultatów przedawkowania.

Formy ostropestu

Ostropest plamisty mielony

W zasadzie istnieje kilka form, w których dostępny jest ostropest w sklepach zielarskich czy aptekach, a nawet w sklepach kosmetycznych. Podstawową formą jest ostropest plamisty mielony, który można zaparzyć, dodać do dań obiadowych albo muesli. Ta forma ostropestu jest jedną z najłatwiej dostępnych oraz najprostszych w stosowaniu. Wygodniejsze mogą być jedynie tabletki z ostropestu, ale w takim przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na ich skład – w niektórych ostropestu jest stosunkowo mało, co wpływa negatywnie na jego działanie na organizm ludzki. Inną formą o najbardziej bogatych właściwościach są ziarna ostropestu, które bez trudu znajdziemy w sklepach zielarskich – wymagają jednak zmielenia przed zastosowaniem, co dla wielu jest niepotrzebnym obowiązkiem. Z kolei olej z ostropestu wykonywany jest przede wszystkim do użytku zewnętrznego, np. smarowania skóry.

Jak dawkować ostropest?

Szacuje się, że ostropestu plamistego mielonego dorosła osoba powinna spożyć maksymalnie 2-3 łyżeczki na dobę. W przypadku dzieci od 12 roku życia ilość ta powinna być proporcjonalnie zmniejszona. Tabletki i drażetki dobrze jest stosować według instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu. Olej z ostropestu zazwyczaj dodawany jest do kosmetyków, a więc trzeba uważać, aby w formie takiej albo czystej nie spowodował uszkodzeń skóry.

Kiedy ostrożnie?

Warto pamiętać, że nawet ostropest plamisty mielony czy w innej formie może wywoływać skutki uboczne. Przedawkowanie to zwykle niemiłe objawy ze strony układu pokarmowego. Z drugiej strony ostropestu nie powinno stosować się przy ciężkich zatruciach czy przewlekłych chorobach bez konsultacji lekarskiej. Z uwagi na brak badań w tym kierunku, nie jest wskazane podawanie go kobietom w ciąży i karmiącym czy dzieciom do 12 roku życia.