Istnieje wiele różnych sprzętów, które sprawdzą się zarówno w przypadku osób zaczynających przygodę z ćwiczeniami, jak i tych regularnie ćwiczących. Drążek gimnastyczny stanowi najbardziej podstawowy i najprostszy z nich, a pozwala na wykonywanie rozmaitych ćwiczeń u osób o rożnym zaawansowaniu treningowym. Jak jednak go wybrać i z jakiego korzystać? Nie da się ukryć, że drążek gimnastyczny jest jednym z niewielu sprzętów, które można zamontować we własnym domu i przydomowej siłowni bez utraty miejsca. Często też można zainwestować w sprzęt, który nawet specjalnie nie uszkodzi ściany! Zobaczmy więc, jaki jest wybór oraz co warto wybrać, aby trening był efektywny.

Montaż drążka w domu

mężczyzna podciągający się na drążkuW zasadzie wyróżniamy cztery rodzaje montażu drążków gimnastycznych w domu. Będą to: - drążki rozporowe, do montażu np. w miejscu, w którym powinny być drzwi; - drążki wspornikowe, montowane solidną konstrukcją do ściany; - drążki sufitowe, montowane – jak mówi nazwa – do sufitu; - drążki przenośne, montowane zazwyczaj do futryny, ze specjalnym klinem. Dzięki takiej różnorodności możemy dobrać dokładnie taki drążek, jaki nas interesuje, również biorąc pod uwagę budowę mieszkania czy np. niechęć domowników do robienia kolejnych dziur w ścianie czy suficie. Niektóre modele mogą być bardziej albo mniej zawodne bądź mogą występować różne przeciwwskazania do ich montażu. Warto to wszystko rozpatrywać, zanim zdecydujemy się na konkretny drążek gimnastyczny.

Co brać pod uwagę?

Istnieje jeszcze zbiór innych cech, które powinny być brane pod uwagę przy zakupie drążka. Będą to m.in. maksymalne, dopuszczalne obciążenie, a także wymiary po montażu, istotne zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Warto wybrać model, który zapewni nam odpowiednią odległość do podłogi. Cena często wiąże się z jakością wykonania oraz marką, co trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli z kolei mamy np. ogród, nawet niewielki, lepszym rozwiązaniem może być drążek gimnastyczny mocowany na zewnątrz, wolnostojący. W takiej sytuacji minusem może być tylko nieciekawa pogoda.