Rosnąca liczba producentów odzieży, zwłaszcza odzieży dedykowanej sportowcom, wprowadza do swojego asortymentu produkty określane mianem termoaktywnych. Co to znaczy w praktyce? Zasadniczą rolą odzieży (być może z pominięciem strojów kąpielowych) jest zapewnienie jej użytkownikom określonego poziomu komfortu cieplnego. Gdy spodziewany komfort cieplny ma być naprawdę wysoki, wtedy często taka odzież określana jest mianem odzieży termicznej. Idąc krok dalej, gdy taka odzież wzbogacona zostanie o dodatkową funkcję, jaką jest zdolność do odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała na zewnątrz i jej odparowywania z materiału, wtedy możemy mówić już o odzieży aktywnej termicznie lub odzieży termoaktywnej. Klasycznym przykładem nowoczesnej odzieży tego typu jest ciepła bielizna damska i męska dedykowana miłośnikom gór i sportów zimowych.
Główne funkcje bielizny termoaktywnej
Jeśli mówimy o odzieży termoaktywnej, zwykle na myśli mamy dwie podstawowej jej funkcje. Pierwszą z nich jest zdolność do oprowadzania potu z powierzchni ciała. Drugą z nich jest zapewnienie wysokiego poziomu izolacji cieplnej. Dzięki zdolności do odprowadzania wilgoci ze skóry na zewnątrz tkaniny, komfort przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, staje się znacznie większy. Ciepła bielizna damska lub męska funkcją termoaktywną nie nasiąka potem, przez co nie klei się do ciała, co gwarantuje pełną swobodę ruchów i wysoki komfort podczas uprawiania sportu lub realizowania się w innych formach aktywności. Dzięki temu, że nasze ciało jest suche, zmniejsza się również ryzyko przewiania i szybkiego zaziębienia. Przed utratą ciepła chroni nas zewnętrza warstwa materiału. Materiały termoaktywne dobrze chronią przed wiatrem, a dzięki dużej gęstości ułożenia włókien, zapobiegają również szybkiemu wychłodzeniu ciała (wolniej tracimy ciepło).
Najważniejsze zalety
Do dodatkowych zalet odzieży aktywnej termicznie zaliczyć możemy także jej wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia natury mechanicznej. Bardzo często termoaktywne wersje ciepłej bielizny damskiej jak i męskiej mają w swoim składzie domieszki elastycznych materiałów, które redukują ryzyko szybkiego rozciągnięcia takiej odzieży. Niekiedy do takiej bielizny dodaje się również jony srebra lub wplata w materiał srebrne nitki, co ma działać bakteriobójczo i grzybobójczo. Ciepła bielizna damska i męska z jonami srebra ma zatem wolniej się przepacać. Takiej bielizny nie czuć potem, dzięki czemu nie trzeba jej prać po każdym użyciu, chyba że rzeczywiście jest ona mocno zawilgocona-przepocona. Po jednokrotnym użyciu zwykle wystarczy ja po prostu dobrze przewietrzyć.